Statystyczki...

piątek, 29 marca 2013

Przegląd prasowy

Cześć wszystkim! Niestety, w dzisiejszej gazecie "Co jest grane" nie ma wielu rzeczy dotyczących sceny. Mamy jedynie większy artykuł o przyjezdnym Teatrze Porywacze Ciał, którzy w najbliższym tygodniu zagrają spektakle "OUN" (4 kwietnia) , "Zapis automatyczny" (5 kwietnia) i performance "Inwazja Porywaczy Ciał" (6 kwietnia) w Kanie. Co ciekawe, cały teatr tworzą jedynie dwie osoby. Wszystie występy o godz. 19:00 (oczywiście w danym dniu). Bilety po 20 i 25 zł.

Co dalej... W Pleciudze "Kum i Plum", będący oczywiście (jak sama nazwa wskazuje) spektaklem dla dzieci, W Teatrze Polskim "Udręka życia", natomiast w Teatrze Współczesnym "Życie/Instrukcja obsługi", co może być nawet zabawną komedią, gdyż stanowi kompilację różnych poradników i instrukcji obsługi. W Teatrze Małym bezpłatny wieczór filmowy "W poszukiwaniu Grety", a w Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się Spotkanie bajkowe dla dzieci.
Jeśli chodzi o Teatr Telewizji, to we wtorek o 20:20 na TVP Kultura spektakl "Duszyczka" z 2005 r. w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Tytuł całkiem intrygujący...
No dobrze, to chyba tyle...

Pozdrawiam ;)

Teatr Kana

Witajcie! Zaprezentowany dzisiaj zostanie... TEATR KANA:

Teatr Kana został założony w 1979r. przez Zygmunta Duczyńskiego. Na początku był to jedynie teatr studencki, jednakże z czasem zyskiwał coraz większą dojrzałość artystyczną i samodzielność organizacyjną. Przełomowymi spektaklami były "Moskwa Pietuszki" z 1989r.  i "Noc" z 1993r. autorstwa Wieniedikta Jerofiejewa, które były przedstawiane na wielu światowych scenach. Ponadto zespół teatru wielokrotnie grał w większości polskich miast i prezentował się na najróżniejszych festiwalach.

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście nigdy nie miałam okazji pojawić się w tym teatrze.

Dziękuję za uwagę ;)




Klucz odpowiedzi

Dzień dobry! Wspaniałomyślnie, widząc brak komentarzy pod postem z quizem, dałam Wam trochę więcej czasu. Jednakże dalej nikt nic nie napisał. No cóż, mówi się trudno. Ale oczywiście klucz odpowiedzi podam:

1.a; 2.c; 3.b; 4.b; 5.a; 6.c; 7.a; 8.c; 9.b; 10.b
Mam nadzieję, że niektórzy odpowiedzieli sobie na te pytania, ale po prostu nie zostawili komentarza. Jednak w mojej głowie pojawia się jedno niepokojące pytanie: CZY KTOŚ TO W OGÓLE CZYTA?

Pozdrawiam ;)

środa, 27 marca 2013

Teatralny quiz

Dobry wieczór! Na zakończenie naszego blogowego Dnia Teatru stworzyłam quiz. Na pytania możecie odpowiadać w komentarzach. Wszystkie odpowiedzi znajdziecie na blogu. Jutro wieczorem (ok. 20:00) podam klucz i zwycięzców. Gotowi? Do startu... Start!

TEATRALNY QUIZ Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU
1. Który z kolei Międzynarodowy Dzień Teatru przypada dzisiaj?
a) 52
b) 50
c) 51
2. W którym roku powstał Teatr Polski?
a) 1969
b) 1959
c) 1949
3. Którą prestiżową nagrodę teatralna przyznaje Towarzystwo Przyjaciół Szczecina?
a) Buławę Hetmańską
b) Bursztynowy Pierścień
c) Wielki Splendor
4. Na jakiej ulicy znajduje się Teatr Kana?
a) Ulicy Swarożyca
b) Placu św. Piotra i Pawła
c) Placu Teatralnym
5. Gdzie daje przedstawienia teatr ogródkowy?
a) w kawiarni lub restauracji na świeżym powietrzu
b) w parkach i lasach
c) w amfiteatrach
6. Kto jest reżyserem przedstawienia Teatru Telewizji "Rosyjskie konfitury"?
a) Ludmiła Ulicka
b) Andrzej Seweryn
c) Krystyna Janda
7. Który z kolei Kontrapunkt będzie miał miejsce w tym roku?
a) XLVIII
b) XLVII
c) XLVI
8. W którym roku otwarto uroczyście Teatr Narodów w Paryżu?
a) 1961
b) 1971
c) 1957
9. Kto w tym roku został powołany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny do napisania orędzia z okazji  Międzynarodowego Dnia Teatru?
a) Andrzej Seweryn
b) Dario Fo
c) Jean Cocteau
10) Na podstawie jakiej gazety robiony jest nasz przegląd prasowy?
a) Gazety Wyborczej
b) Co jest grane
c) Kuriera Szczecińskiego
No cóż, serdecznie zachęcam do wzięcia udziału.

Dobranoc ;)

Orędzie Dario Fo i Andrzeja Seweryna

Cześć wszystkim! Już w poprzednim poście pisałam Wam o tradycji pisaniu widomości, ale nie wspomniałam o tym, kto je w tym roku napisze. A więc orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał Dario Fo. Jest to włoski satyryk, autor sztuk i reżyser teatralny oraz kompozytor. Jak widać, prawdziwy człowiek teatru. Co więcej, w 1997 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Natomiast orędzie polskie pod hasłem "Grajmy Fredrę" napisał Andrzej Seweryn. Wszyscy chyba go znają, ale gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, jest to polsko-francuski (a urodził się w Niemczech...) aktor teatralny i filmowy oraz reżyser.
Dario Fo

Andzrej Seweryn
Oba orędzia można znaleźć na stronie http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/158370.html  .

Do zobaczenia później ;)

Co się dzieje w Szczecinie?

Witajcie ponownie! Już wcześniej pisałam Wam o niektórych wydarzeniach związanych z dzisiejszym świętem, ale przedstawię Wam imprezy związane konkretnie z tym dniem.

Po pierwsze: w Pleciudze już za 15 minut odbędą się warsztaty plastyczne z robienia lalek dla studentów pedagogiki, na które bilet wstępu kosztuje 8 zł. Po drugie: ... 
No cóż, to chyba wszystko. Jak widać, szczecińskie teatry coś nie bardzo się postarały. Żadnych premier, spotkań, tylko jedne małe warsztaty. W weekend wydarzeń było na pęczki, a dzisiaj... No trudno, może Szczecin nie praktykuje jakoś szczególnie tego dnia...

Dziękuję za uwagę ;)


Międzynarodowy Dzień Teatru

Cześć i czołem! Dzisiaj tak długo wyczekiwane przez nas święto, a mianowicie MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU. Nie wszyscy z nas jednak o tym wiedzą. Tak więc, postanowiłam przedstawić Wam historię oraz sens tej uroczystości.

27 marca 1957 roku uroczyście otwierano Teatr Narodów w Paryżu. To właśnie na pamiątkę tego dnia, w czerwcu 1961 roku uchwalono Międzynarodowy Dzień Teatru. 
Święto to obchodzi się różnie na całym świecie, jednakże elementem współnym jest rozsyłanie wiadomości przetłumaczonej na ponad 20 języków, a napisanej przez niezwykle wybitnego człowieka teatru. Dodatkowo z tej okazji, organizowane są specjalne spektakle, próby otwarte, często istnieje możliwość zwiedzenia poszczególnych teatrów oraz spotkania się z arystami. W Polsce ma miejsce akcja nosząca nazwę "Dotknij teatru", dostępna dla widzów w całym kraju.



Przypominam, że w tym roku obchodzony jest już 52. Dzień Teatru.
Pozdrawiam ;)